7 porad, w jaki sposób zwiększyć przestrzeń w mieszkaniu o niewielkim metrażu

7 porad, w jaki sposób zwiększyć przestrzeń w mieszkaniu o niewielkim metrażu

Aranżacja niewielkiego mieszkania może okazać się nie lada wyzwaniem dla wielu osób. Wnętrze powinno być przecież nie tylko funkcjonalne, ale też przestronne. Przy ograniczonym metrażu nie jest to łatwe, ale istnieją sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni. Jakie? Poznaj sprytne rozwiązania do małego mieszkania!

Małe pomieszczenie… Jasne, że optycznie większe

Przy wyborze farby do malowania ścian i sufitu w małym mieszkaniu warto unikać koloru czarnego oraz innych ciemnych barw. Zamiast tego warto postawić na jasne odcienie, które odbijają światło, a także optycznie powiększają pomieszczenie. Świetnie sprawdzają się tutaj biel i inne, jasne tony, zwłaszcza takie jak beż, kremowy czy écru. Można również zastosować delikatne odcienie różu, zieleni, fioletu czy pomarańczy, aby nieco urozmaicić wnętrze. Ważne jest też, aby biały kolor dominował na suficie – taki zabieg sprawi, że pokój wyda się wyższy. 

Po więcej porad aranżacyjnych zajrzyj na: Woodlove.to.

Odpowiednie wydzielenie stref 

W małych mieszkaniach brakuje często ścianek działowych, które podkreślają wrażenie otwartej przestrzeni. Jeśli chcemy jednak wydzielić funkcjonalne strefy, wykorzystajmy w tym celu ażurowe ścianki albo delikatne parawany. W przypadku wydzielenia strefy kuchennej w pokoju dziennym, dobrym pomysłem jest wstawienie regału o lekkiej formie lub małego stolika. Jeśli do dyspozycji masz wysokie mieszkanie o małym metrażu, bez wahania postaw na antresolę.

Meble wielofunkcyjne do małego mieszkania

Przy projektowaniu i aranżacji wnętrz ważne jest, aby wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni, zwłaszcza tej niewielkiej. Meble wielofunkcyjne stanowią idealne rozwiązanie dla małych mieszkań. Łóżka z pojemnikami na pościel, ławy z miejscem do przechowywania czy stoły z dodatkowymi składanymi elementami, pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce. Ponadto, warto zadbać o praktyczne dodatki, takie jak wieszaki na ubrania, kosze na pranie czy pojemniki na drobiazgi, które pomogą zapanować nad chaosem, a także zadbać o utrzymanie porządku w lokum.

Kolor i wysokość mebli też mają znaczenie

Podczas aranżacji małego mieszkania ważne jest, aby unikać ciemnych, masywnych mebli, które zajmują dużo miejsca oraz pochłaniają światło. Zamiast tego, lepiej wybrać jasne, proste i lekkie modele, które pozwalają na przepływ światła. Warianty ażurowe, przezroczyste, białe lub z przeszklonymi frontami będą tutaj strzałem w dziesiątkę. Ponadto, warto dobrać wyposażenie w taki sposób, aby miało zbliżony kolor do podłogi – pozwoli to uniknąć efektu przytłoczenia.

Wybierając meble, warto postawić na niższe modele, aby optycznie powiększyć małe pomieszczenie – zabudowa o podobnej wysokości pomoże uporządkować przestrzeń i nieco poszerzyć perspektywę. Jeśli potrzebujesz wysokiego regału, postaw go przy krótszej ścianie, aby poprawić proporcje pomieszczenia. W przypadku zabudowy sięgającej sufitu najlepiej zdecydować się na wariant w jasnym odcieniu.

Lustra – must have małych przestrzeni

Lustra to nie tylko dekoracyjny dodatek, ale także funkcjonalny element wystroju wnętrz. W mniejszych pomieszczeniach są szczególnie cenne, ponieważ wizualnie powiększają daną przestrzeń. Należy jednak pamiętać, że nie tylko wielkość lustra, ale także jego położenie i styl mają znaczenie dla optycznego powiększenia pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na to, aby szklana tafla współgrała z resztą wystroju, a jej forma nie dominowała nad całością. Z tego względu, dobrym rozwiązaniem może być model w minimalistycznej oprawie, pozbawiony ozdobnych elementów. 

Minimalizm

Oprócz mebli i dodatków dekoracyjnych, ważnym aspektem aranżacji małej przestrzeni jest optymalne wykorzystanie każdego centymetra powierzchni. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie mebli wielofunkcyjnych, takich jak łóżko z szufladami czy stół z rozkładanym blatem. Ważne jest również, aby nie przeciążać wnętrza zbyt wieloma dodatkami i ozdobami, ponieważ mogą one przytłaczać i nadmiernie skupiać na sobie uwagę. Szczególnie w niewielkich wnętrzach, warto podążać w kierunku minimalizmu i prostoty, wybierając kilka starannie dobranych elementów dekoracyjnych, które będą komponować się ze sobą w spójną całość. Dzięki temu nawet niewielki metraż mieszkania może stać się funkcjonalnym oraz przyjemnym miejscem do mieszkania.

Oświetlenie – kluczowy element w mieszkaniu o małym metrażu

Projektowanie oświetlenia małego mieszkania to ważny element w jego aranżacji. Odpowiednio dobrana ilość światła dziennego oraz sztucznego przyczynia się do wizualnego powiększenia danej przestrzeni. Możesz to osiągnąć poprzez:

  • odsłonięcie okien – ciężkie zasłony i firanki ograniczają ilość światła wpadającego do wnętrza, a także zajmują cenne miejsce. Parapet okienny znakomicie sprawdzi się w roli półki na książki lub miejsca na kwiaty; 
  • wykorzystanie światła dziennego – dobre oświetlenie naturalne jest bardzo ważne w małych pomieszczeniach. Jeśli wpada go zbyt dużo, zamontuj żaluzje lub rolety;
  • montaż oświetlenia sufitowego – odpowiednio rozprowadzone punkty świetlne w suficie lub listwach przysufitowych są dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zajmują zbyt wiele przestrzeni i równomiernie oświetlają wnętrze. Zdecydowanie unikaj umieszczania masywnych, a także ciężkich modeli, np. żyrandoli.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + 8 =