Czy fotowoltaika dla domu jednorodzinnego to dobry pomysł?

Czy fotowoltaika dla domu jednorodzinnego to dobry pomysł?

Postępujący kryzys klimatyczny i rosnące ceny skłaniają tysiące ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Jedną z najczęściej wybieranych opcji przez właścicieli wielu domów jednorodzinnych jest zainstalowanie paneli słonecznych. Czy fotowoltaika okaże się dla nich skutecznym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to instalacja  zmieniająca promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Panele składają się z ogniw, które wychwytują promienie słoneczne i przekazują je do falownika (inwertera) w postaci prądu stałego. Uzyskaną w ten sposób elektryczność  falownik przekształca w prąd zmienny, który znajdziemy w naszych gniazdkach. Montaż paneli nie jest czasochłonny, dzięki czemu bardzo szybko możemy zasilić nasz dom prądem z odnawialnego źródła. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Szczegóły dotyczące montażu fotowoltaiki przeczytasz tutaj: https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/.

Oszczędność pieniędzy

Ceny energii elektrycznej z elektrowni konwencjonalnych (czyli bazujących na źródłach nieodnawialnych) stają się coraz droższe, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Zainstalowanie fotowoltaiki w domu jednorodzinnym, która zacznie zwracać się po upływie kilku lat. Dlaczego? Jest to spowodowane faktem, że podczas pobierania energii z paneli słonecznych nie jest konieczne korzystanie z sieci dystrybucyjnej. Ponadto późniejsze koszty eksploatacji po montażu instalacji są o wiele niższe.

Fotowoltaika dla domu - sprawdź, czy się opłaca!

Możliwości dofinansowania

Prowadzonych jest także wiele programów, dzięki którym możemy uzyskać wsparcie finansowe na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych. Wnioski można dostarczać drogą elektroniczną bez wychodzenia z domu. Zainteresowani korzystaniem z fotowoltaiki w domach jednorodzinnych mogą skorzystać z pomocy takich programów, jak:

  • Mój prąd — program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych,
  • Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus — programy dofinansowania termomodernizacji budynków oraz wymiany starych źródeł ciepła,
  • Stop Smog — program dofinansowania likwidacji lub wymiany źródeł ciepła zanieczyszczających powietrze.

Stabilność i bezpieczeństwo

Zaletą paneli fotowoltaicznych jest również to, że wytworzonej energii nie musimy zużywać na bieżąco, ale możemy ją także magazynować. Umożliwia to korzystanie z prądu nocą — dobrze dobrane panele fotowoltaiczne potrafią wytwarzać energię nawet podczas zachmurzonych dni. Ponadto producenci udzielają klientom długoletnich gwarancji, przez co możemy mieć pewność, że zakupiony sprzęt będzie nam służył przez dekady. 

Ostatnimi czasy zaczyna dotykać nas coraz więcej konsekwencji w energetyce w kontekście globalnego ocieplenia. Magazynowanie prądu przez panele fotowoltaiczne zapewnia bezpieczeństwo w perspektywie grożących nam przerw w dostawie prądu (tzw. blackout). Dzięki temu możemy być pewni, że nasz dom jednorodzinny będzie mógł bez problemu korzystać z ogrzewania oraz prądu, niezależnie od podłączenia do sieci dystrybucyjnej. Nie można również zapomnieć o tym, że przejście na energię pobieraną ze słońca to dobry krok w kierunku dbałości o planetę. Jak podają producenci, panele fotowoltaiczne mogą pomóc zredukować emisję dwutlenku węgla!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =