Czy warto zdecydować się na szambo ekologiczne? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czy warto zdecydować się na szambo ekologiczne? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć

Właściwa utylizacja ścieków z gospodarstwa domowego jest niezbędna dla ochrony środowiska i zachowania komfortu mieszkańców. Jeszcze do niedawna właściciele budynków niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej byli zmuszeni do budowy szamba. Dziś tradycyjne zbiorniki bezodpływowe są coraz częściej wypierane przez te ekologiczne. Kiedy warto zdecydować się na szambo ekologiczne? Czym różnią się oczyszczalnie biologiczne od szamba ekologicznego?

Co to jest szambo ekologiczne i z czego się składa? Odkryj tajniki ekologicznych rozwiązań!

Szambo ekologiczne często uznawane jest za rozwiązanie pośrednie między tradycyjnym zbiornikiem bezodpływowym a przydomową biologiczną oczyszczalnią ścieków. Czym jest szambo ekologiczne? Najczęściej tak określa się zbiornik bezodpływowy, który nadaje się do samodzielnego montażu w ziemi. Tego typu szambo zyskało miano ekologicznego ze względu na jego szczelność i trwałość. Znajdujące się w nim ścieki nie mogą przedostać się do podłoża, dlatego nie stanowią zagrożenia dla środowiska. W rzeczywistości szamba ekologiczne opierają się jednak na takiej samej zasadzie działania jak te tradycyjne. Wymagają więc regularnego opróżniania przez wyspecjalizowane firmy. 

Niektórzy szambami ekologicznymi nazywają również oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Warto jednak pamiętać, że ich budowa i działanie są inne niż ekoszamb. Przydomowe oczyszczalnie ścieków zbudowane są z osadnika wstępnego oraz drenów, które umożliwiają rozprowadzenie ścieków na terenie działki. Jak zrobić szambo ekologiczne? Aby zbudować szambo ekologiczne z drenażem rozsączającym, należy zaopatrzyć się w gotowy zbiornik z koszami filtracyjnymi oraz rury drenarskie do montażu w ziemi. 

Szambo ekologiczne: różne rodzaje i co powinieneś o nich wiedzieć. Które wybrać do swojego domu?

Właściciele nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej mają do wyboru dwa podstawowe typy ekologicznych szamb:

  • szamba ekologiczne z tworzywa sztucznego – zbiorniki wykonane z odpornego na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników środowiskowych tworzywa sztucznego. Są lekkie i łatwe w montażu. Polecane głównie do użytkowania okresowego. Sprawdzą się na działkach letniskowych i na terenach, które w przyszłości będą przyłączone do sieci kanalizacyjnej. 
  • szamba ekologiczne betonowe – wytwarzane ze szczelnego i odporne betonu. Cięższe i trudniejsze w montażu niż szamba plastikowe. Mogą mieć dużą pojemność, dzięki czemu nadają się do użytkowania stałego przez kilkuosobowe rodziny. 

Plusy i minusy szamba ekologicznego: czy warto inwestować? Znajdź odpowiedź na to ważne pytanie!

Chociaż szambo ekologiczne może być alternatywą dla tradycyjnego zbiornika bezodpływowego, taką inwestycję trzeba dobrze przemyśleć. Szamba ekologiczne polecane są przede wszystkim jako rozwiązanie tymczasowe. Mogą jednak okazać się niezbyt praktyczne na co dzień, zwłaszcza w przypadku licznej rodziny. Czy warto zdecydować się na szambo ekologiczne? Oto najważniejsze wady i zalety szamba ekologicznego

Zalety:

  • niższa cena szamba ekologicznego w porównaniu do przydomowej oczyszczalni biologicznej;
  • szczelność i wytrzymałość;
  • bezpieczeństwo dla środowiska;
  • łatwy transport i montaż;
  • możliwość zastosowania na małej przestrzeni.

Wady:

  • wysoki koszt eksploatacji szamba ekologicznego;
  • konieczność gromadzenia nieczystości;
  • brak możliwości ponownego wykorzystania wody z oczyszczonych ścieków;
  • konieczność regularnego opróżniania zbiornika i wywożenia nieczystości;
  • zwykle niewielka pojemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + cztery =