Jak uniknąć przegrzania pomieszczeń w okresie letnim?

Jak uniknąć przegrzania pomieszczeń w okresie letnim?

Przegrzewanie się pomieszczeń w okresie letnim to prawdziwa udręka dla domowników. Zbyt wysoka temperatura utrudnia codzienne funkcjonowanie, sprawia, że gorzej śpimy, a przez to wolniej się regenerujemy. Wiele osób ma też problemy z koncentracją, co jest szczególnie dotkliwe podczas pracy zdalnej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w odpowiednie okna już na etapie powstawania inwestycji. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie okna pozwolą nam uniknąć przegrzania pomieszczeń?

Aby zapewnić przyjemny mikroklimat w okresie letnich upałów niekoniecznie musimy inwestować w klimatyzację. Warto pamiętać, że jej zakup, montaż i konserwacja wiążą się z kosztami. Oprócz tego trzeba przygotować się na wyższe rachunki za prąd. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rozwiązań, dzięki którym unikniemy przegrzania pomieszczeń. Dzięki temu będzie w nich panować przyjemna temperatura i zdrowy mikroklimat. Dodatkowo będziemy mogli cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są okna trzyszybowe. Większa liczba warstw szkła i odpowiednia izolacja zapobiegają przedostawaniu się ciepła do wnętrza w czasie upałów. Duże znaczenie ma jednak zastosowanie termoizolacyjnego kołnierza oraz zewnętrzna markiza.

Zapraszamy! Eko-Okna: okna Wrocław

W jaki sposób można jeszcze uniknąć przegrzewania pomieszczeń?

Elementy zacieniające powinny znaleźć się przede wszystkich na oknach wychodzących na południe, wschód i zachód. Warto zaznaczyć, że są one bardziej skuteczne w porównaniu do osłon wewnętrznych. Duże znaczenie ma również wietrzenie pokoi w porach dnia, gdy powietrze jest chłodniejsze. Warto to robić zwłaszcza rano i wieczorem. Oprócz tego stosujmy tzw. wietrzenie nocne, gdyż zapewnia ono skuteczne wychłodzenie budynku.

W ciągu dnia, gdy panują duże upały, okna powinny być zamknięte. Najlepiej je zasłonić, dzięki czemu ograniczymy nagrzewanie. Częstym problemem jest jednak słaba cyrkulacja powietrza. Aby poprawić przepływ, można zainwestować w wentylator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 3 =