Jakie prace w ogrodzie można wykonać?

Jakie prace w ogrodzie można wykonać?

Pielęgnacja ogrodu wymaga regularności i wykonywania różnorodnych zadań przez cały rok. Dzięki temu możemy cieszyć się zachwycającym wyglądem terenu wokół domu. Na co zwrócić uwagę i co zrobić, aby nasz ogród był nie tylko piękny, ale również zdrowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Prace w ogrodzie — co należy robić latem?

Lato to intensywny czas dla każdego ogrodnika. Właśnie wtedy roślinność jest najbardziej rozwinięta, dlatego konieczne jest przestrzeganie jej regularnej pielęgnacji. Nie wolno zapominać, że prace ogrodowe powinny być wykonywane adekwatnie do pór roku i warunków pogodowych. Co należy robić latem?

Koszenie trawy

Przycinanie trawnika to jedno z najważniejszych zadań do wykonania w ogrodzie latem. Jest to spowodowane faktem, że koszenie nie tylko poprawia jego wygląd, ale także wpływa na jego zdrowie. Przykładowo, nowoczesne kosiarki umożliwiają mulczowanie trawnika — czyli rozrzucanie drobno zmielonej trawy, która działa jak nawóz. Sprawia to, że rośnie on o wiele zdrowszy. Koszenie trawy na pewno ułatwi zakup odpowiedniej kosiarki, dostosowanej do wielkości i rodzaju naszego ogrodu. Praktycznym rozwiązaniem będzie w zainwestowanie w roboty, które mogą wykonać to zadanie za nas. Atrakcyjną ofertę robotów koszących możesz znaleźć tutaj: https://centrum-centrum.pl/7183-roboty-koszace-stihl-imow

Regularne podlewanie

Wysokie temperatury i niewielkie opady sprawiają, że rośliny potrzebują większej ilości wody. Nie wolno więc zapominać o ich regularnym podlewaniu, aby zapewnić ich odpowiedni rozwój. Szczególnie należy zwrócić uwagę na młode kwiaty niedostateczne podlewanie bardzo szybko je zabije. Ważna jest również pora nawadniania, dlatego najlepiej jest zrobić to wieczorem, kiedy słońce schowa się już za horyzontem. Jeśli podlejemy rośliny w trakcie silnego nasłonecznienia, krople wody na liściach przyciągną do siebie promienie, co w konsekwencji poparzy roślinę. Nie zapominajmy również o nawadnianiu trawnika, który latem jest szczególnie narażony na wyschnięcie.

Co zrobić, aby nasz ogród był piękny i zdrowy?

Co zrobić w ogrodzie przed zimą?

Jesień to moment, w którym powinniśmy przygotować ogród na nadchodzącą zimę. Planowanie prac na ten okres powinno być poprzedzone dokładnymi oględzinami roślin — pozwoli to ocenić, jak wiele trzeba jeszcze zrobić, zanim przyjdą pierwsze mrozy. Do najważniejszych zadań w ogrodzie w tym okresie należy:

  • Podlewanie — wbrew pozorom, niższe temperatury jesienią nie są powodem do ograniczenia nawadniania. Iglaki i rośliny zimozielone wciąż potrzebują sporych ilości wody, dzięki czemu będą w stanie przetrwać mroźne miesiące. Słoneczne dni zimą sprzyjają parowaniu wody, a z kolei zamarznięta gleba utrudnia uzupełnianie jej zapasów.
  • Nawożenie — letnie miesiące i intensywne podlewanie sprawiają, że pod koniec roku gleba może utracić część składników odżywczych. Dlatego w tym okresie nawożenie jest szczególnie ważne, aby pomóc roślinom przezimować. Koniecznie wybierajmy mieszanki bez azotu — składnik ten stymuluje wzrost i nie jest przeznaczony do stosowania jesienią.
  • Zabezpieczenie — wrażliwe rośliny należy przykryć np. korą, przyciętymi gałązkami iglaków lub tekturą falistą. Warto zadbać też o korę drzew i pomalować je białą farbą, dzięki czemu łagodniej zniosą mróz i intensywne światło.

Jesienią można również spryskać roślinność w ogrodzie, aby pozbyć się szkodników i chorób. Oprysków będą wymagać przede wszystkim drzewa owoce, dlatego jesień jest idealną na to porą. Najlepiej jest poczekać z tym do momentu, gdy liście opadną, a owoce zostaną zebrane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + dwa =