Monitoring i utrzymanie instalacji fotowoltaicznych

Monitoring i utrzymanie instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika to świetny sposób na redukcję gazów cieplarnianych oraz oszczędzenie na rachunkach za prąd. By działała ona sprawnie należy przeprowadzić prawidłowy montaż i podłączenie do sieci energetycznej. Czy to jednak wszystko?

Jeśli chcemy, by nasza instalacja fotowoltaiczna cały czas działała poprawnie, to warto zdecydować się na monitoring. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymamy informację o wydajności, zużyciu energii i potencjalnych problemach w instalacji.

Dlaczego warto monitorować instalację fotowoltaiczną? Na czym polega monitoring instalacji? Jak prawidłowo utrzymać instalację fotowoltaiczną? Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

DLACZEGO MONITORING JEST WAŻNY?

Monitoring instalacji fotowoltaicznej jest kluczowym elementem jeżeli chcemy utrzymać efektywną i optymalną pracę przez długi czas. Poniżej przedstawiamy powody, dlaczego monitorowanie pracy naszej instalacji jest ważne:

  • Wczesne wykrywanie problemów – poprzez monitoring możemy szybko wykryć awarię oraz problemy z poszczególnymi modułami, falownikiem bądź okablowaniem. Wówczas możemy szybko podjąć konieczne kroki naprawcze zanim problem się nasili.
  • Optymalizacja wydajności – możemy ograniczyć czas przestoju instalacji w czasie awarii. Jeżeli zaobserwujemy spadek produkcji energii o 15 – 20% w stosunku do bieżącego okresu, możemy założyć, że z naszą instalacją dzieje się coś niedobrego i niepokojącego. Wtedy należy wezwać serwis fotowoltaiki.
  • Zarządzanie energią – monitoring w czasie rzeczywistym pozwala nam na lepsze zarządzanie energią poprzez uruchomienie energochłonnego urządzenia w czasie produkcji prądu. W ten sposób zwiększamy autokonsumpcję i maksymalizujemy zyski.
  • Monitorowanie oszczędności – dzięki danym z monitoringu możemy dokładnie śledzić oszczędności, które są generowane przez instalację fotowoltaiczną. Dodatkowo możemy śledzić ilość wyprodukowanej i zużytej energii.
  • Monitoring pozwala także na śledzenie jak bardzo nasza instalacja fotowoltaiczna przyczyniła się do ochrony środowiska, poprzez podanie zaoszczędzonej ilości dwutlenku węgla.

SPOSOBY NA MONITOROWANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Instalację fotowoltaiczną możemy monitorować na dwa sposoby:

  • Odczytywanie wartości z wyświetlacza,
  • Korzystanie ze specjalnego oprogramowania/ aplikacji.

Najprostszym sposobem na monitorowanie pracy całego systemu jest odczytywanie wartości z dedykowanej aplikacji.

Istnieją także zaawansowane systemy, tzw. datamanagery, które rejestrują parametry wejściowe i wyjściowe inwertera. Wszystkie dane są zbierane, rejestrowane, przechowywane i prezentowane w aplikacji bądź stronie internetowej. Właściciel fotowoltaiki ma dostęp do swojego konta po ówczesnym zalogowaniu. Możliwe jest przeprowadzanie analiz dziennych, miesięcznych lub rocznych. Oprogramowanie może generować raporty i wykresy. Falownik jest połączony do internetu poprzez Wi – Fi lub połączenie przewodowe Ethernet dzięki czemu możemy w czasie rzeczywistym analizować, monitorować i archiwizować wszystkie dane dotyczące naszej instalacji fotowoltaicznej.

MONITORING INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ – JAK ZACZĄĆ?

To w jaki sposób zacząć monitorowanie instalacji fotowoltaicznej w głównej mierze zależy od modelu i marki inwertera. W tym artykule omówimy najpopularniejszy model – falownik bezprzewodowy.

Pierwszym etapem jest montaż falownika w wyznaczonym do tego miejscu. Kolejnym krokiem jest konfiguracja monitoringu. Zazwyczaj wymaga do zainstalowania zewnętrznego urządzenia Wi – Fi oraz pobrania dedykowanej aplikacji. Następnie należy się zarejestrować w koncie instalatora w aplikacji, wtedy będzie możliwe połączenie się z urządzeniem. Końcowym etapem jest utworzenie konta użytkownika przez instalatora. Po tym wszystkim mamy stały dostęp do pracy naszej instalacji fotowoltaicznej.

Należy mieć na uwadze, że wszystkie prace związane z przygotowaniem monitoringu instalacji fotowoltaicznej powinien przeprowadzić instalator instalacji fotowoltaicznej.

Dodatkowo należy pamiętać, że przy zmienianiu routera, hasła do Wi – Fi lub dostawcy internetu, obecna konfiguracja przestanie działać i niezbędne będzie ponowne jej przeprowadzenie.

MONITORING INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ – CO SPRAWDZAĆ?

Instalacja fotowoltaiczna byłaby niczym bez paneli fotowoltaicznych. Jednak to falownik stanowi serce całej instalacji. To właśnie on pozwoli nam poznać wszelkie informację na temat całego systemu. Jego zadaniem jest przede wszystkim zmiana prądu stałego na prąd zmienny, zarządzanie pracą modułów oraz zbieranie danych na temat produkcji energii elektrycznej.

Podstawowe oprogramowanie do monitoringu pozwala nam poznać:

  • Dostępną moc instalacji, która jest związana np. z panującymi warunkami atmosferycznymi,
  • Energię wyprodukowaną w danym okresie

Powyższe informację pozwolą nam stwierdzić czy nasza instalacja fotowoltaiczna działa poprawnie.

W zależności od urządzenia i sposobu monitorowania instalacji możemy otrzymać również następujące informację:

  • Temperatura ogniw i inwertera,
  • Dane o stronie AC – napięcie, natężenie, częstotliwość,
  • Dane o stronie DC – napięcie, natężenie, częstotliwość,
  • Błędy związane z pracą inwertera, paneli czy sieci.

Niektóre oprogramowania pozwalają także na monitorowanie ilości zużytej energii w bieżącym okresie oraz oszczędności z posiadania fotowoltaiki.

Monitoring większości obecnych falowników może odbywać się całkowicie zdalnie z dowolnego miejsca na świecie (potrzebny jest jedynie dostęp falownika do internetu).

JAK DBAĆ O PANELE FOTOWOLTAICZNE?

By nasze panele działały w pełni wydajnie należy o nie odpowiednio dbać. Jest to konieczne jeżeli chcemy, by nasza instalacja fotowoltaiczna działała w pełni wydajnie przez jak najdłuższy czas.

Regularne monitorowanie

Jednym z obowiązkowych kroków jest monitorowanie wydajności naszej instalacji. Jak już wspomniano wyżej możemy w ten sposób szybko zweryfikować awarię i naprawić problem.

Czyszczenie paneli

Kolejnym ważnym aspektem jest czyszczenie paneli. Brud, kurz lub zanieczyszczenia mogą osadzać się na powierzchni modułów, ostatecznie zmniejszając ich zdolność do wyłapywania promieni słonecznych.

Opieka serwisowa

By nasza instalacja fotowoltaiczna działała w pełni sprawnie w czasie jej żywotności konieczna jest profesjonalna opieka serwisowa. Mowa tu o regularnych przeglądach i konserwacji. Pozwala to wykryć ewentualne problemy i szybko im przeciwdziałać.

Dzięki wsparciu serwisowemu możemy także optymalizować wydajność całego sytemu fotowoltaicznego. Specjaliści dostosują system do zmieniających się warunków, co w rezultacie skutkuje zwiększoną produkcją energii elektrycznej.

PODSUMOWANIE

Monitoring PV pozwala stać się w pełni świadomym użytkownikiem instalacji fotowoltaicznej. Regularny monitoring zapewni nas czy system działa poprawnie, a energia jest efektywnie wykorzystywana.

By zadbać odpowiednio o nasze panele warto pamiętać o regularnym czyszczeniu, monitorowaniu oraz serwisowaniu instalacji fotowoltaicznej. Zwiększymy w ten sposób wydajność paneli oraz zauważymy większe oszczędności na rachunkach za prąd. Przyczynimy się także do ochrony środowiska naturalnego oraz zapewnimy sobie wewnętrzny spokój wiedząc, że nasza instalacja działa w pełni poprawnie.

Jeśli jesteś zainteresowany własną fotowoltaiką i chciałbyś poznać więcej szczegółów w tym temacie, zapraszamy do kontaktu z firmą SunSol. Specjaliści odpowiedzią na Twoje pytania, dostarczą fachową wiedzę i zaproponują rozwiązania fotowoltaiczne, które spełnią Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × cztery =