Paleniska ogrodowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony miłośników grillowania, ponieważ zajmują w ogrodach znacznie mniej miejsca niż tradycyjne grille, a jednocześnie bez większych problemów można sobie przyrządzić ulubione przekąski. Jak jednak zabrać się za czyszczenie i konserwację paleniska ogrodowego? Warto poszerzyć na ten temat wiedzę i uchronić się przed popełnieniem rażących błędów.
Paleniska ogrodowe – jak je skutecznie czyścić? Sprawdzone wskazówki
Palenisko ogrodowe to urządzenie o niezbyt dużych rozmiarach, które z łatwością zmieści się praktycznie w każdym ogrodzie. Od tej pory będzie można zapraszać do siebie rodzinę i znajomych, serwując im wybrane przekąski z kuchni meksykańskiej, polskiej czy też hiszpańskiej. Każde palenisko wymaga jednak umiejętnego przeprowadzenia prac konserwacyjnych i czyszczących. Jak wyczyścić takie palenisko, aby wydłużyć jego żywotność i móc z niego korzystać w krótkich odstępach czasu? Oto najważniejsze zasady:
- z misy paleniska usuwa się wszelkie pozostałości popiołu oraz resztki, tak aby nie gromadziły się tam liczne zanieczyszczenia,
- z rusztu usuwa się zeschnięty i przywierający tłuszcz – można do tego doprowadzić na skutek nagłego zastosowania wysokiej temperatury,
- najtrudniejsze zabrudzenia usuwa się przy pomocy specjalnie wyprofilowanej szczotki i środków czyszczących przeznaczonych do palenisk ogrodowych (drobne zabrudzenia usunie się czystą wodą, miękką ściereczką oraz płynem do mycia naczyń),
- czyszczona powierzchnia powinna być bardzo precyzyjnie przetarta, aż do momentu, w którym będzie w stu procentach sucha. Tym samym zabezpieczy się ją przed korozją i usunie się z niej resztki zastosowanych środków.
Jak widać takie prace wymagają pewnego zaangażowania, ale dzięki temu palenisko ogrodowe stalowe będzie dokładnie wyczyszczone i gotowe do kolejnego użytku. Chyba każdy chciałby spożywać pyszne przekąski z czystego paleniska i nie martwić się tym, że pojawią się na nich jakieś zabrudzenia lub zanieczyszczenia. Wspomnianych wyżej czynności wymagają wszystkie paleniska, dlatego absolutnie nie powinno się ich lekceważyć.
Palenisko ogrodowe z rusztem – jak zabrać się za jego konserwację i zabezpieczenie?
Posiadając na co dzień palenisko ogrodowe z rusztem Garden Steel należy również pamiętać o umiejętnym przeprowadzeniu prac konserwacyjnych oraz zabezpieczających (głównie w okresie zimowym). Raz na kilka tygodni palenisko, a konkretniej ruszt można przetrzeć olejem. Elementy, które wymagają wymiany należy natychmiastowo wymienić na inne, a palenisko powinno być zabezpieczone przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz czynników zewnętrznych, np. przy pomocy specjalnego pokrowca. Doskonałym przykładem w tej kategorii będzie palenisko ogrodowe 3D, które powinno być starannie zabezpieczone w okresie zimowym. Jak się za to zabrać? Wszystkie elementy należy dokładnie wyczyścić i przenieść w miejsce wolne od nadmiaru wilgoci, wiatru, deszczu, śniegu oraz zmiennych temperatur. Najlepiej zdecydować się na wspomniany wcześniej pokrowiec, dzięki któremu palenisko będzie gotowe do natychmiastowego użytku w okresie wiosennym. Co prawda zaproponowane palenisko jest odporne na wysokie temperatury i korozję, ale warto je zabezpieczyć na każdej możliwej płaszczyźnie.