Rośliny idealne na skalniak

Rośliny idealne na skalniak

Aranżacja ogrodów to niezwykle fascynująca przygoda. Coraz częściej pośród zielonej przestrzeni można odnaleźć skalniaki. By jednak móc cieszyć się ich doskonałym wyglądem, należy zadbać o dobór właściwych roślin, które będą tworzyć jedną z największych atrakcji. Jakie gatunki wybrać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek wiecznie zielony to jedna z najbardziej okazałych roślin, jakie możemy wybrać do aranżacji skalniaka. Inną jej nazwą jest Snowflake. Zimozielona krzewinka posiada niezwykle okazałe, rozłożyste, wyjątkowo atrakcyjne białe kwiaty. To, co charakterystyczne dla tej rośliny to fakt, że bardzo szybko się rozrasta, tworząc wspaniałe dywany usłane kwiatami. Oprócz kwiatów niezwykle ciekawe są także liście rośliny. Cechuje je mocne, ciemnozielone wybarwienie. Są krótkie i szerokie, a co najważniejsze, pięknie lśnią.

Bodziszek wspaniały

Popularny bodziszek wspaniały to roślina o średniej wysokości, pochodząca z rodziny bylin kępiastych. Okres kwitnienia rośliny przypada na letnią porę roku. Jej cechą charakterystyczną są duże, rozłożyste, jasnofioletowe kwiaty. Na szczególną uwagę zasługują także liście bodziszka, które do złudzenia przypominają liście pelargonii. Dużą zaletą rośliny jest łatwe przystosowanie do wielu warunków. Możemy cieszyć się jej intensywnym wzrostem zarówno na skalniaku umiejscowionym w pełnym słońcu, jak również w dużym zaciemnieniu.

Smagliczka skalna

Smagliczka skalna inaczej zwana jest złotką skalną. Gatunek przepięknie kwitnie od kwietnia, aż do maja. Co ciekawe, jest owadopylna, dzięki czemu pod koniec lata zakwita drugi raz. Posiada drobne kwiatki w kolorze żółtym. Cechuje ją bardzo intensywne wybarwienie. Roślina doskonale rośnie nawet na ubogiej glebie, jednak wymaga dużej ilości wapnia. Nic więc dziwnego, że do wymarzony gatunek na każdy ogrodowy skalniak. Przepiękne prezentuje się pomiędzy kamieniami, jak również na murkach skalniaków. Przepiękne komponuje się z niebieskimi cebulicami czy szafirkami.

Żagwin ogrodowy

Żagwin ogrodowy nazywany jest także obrecją ogrodową. To roślina o bardzo drobnych, małych kwiatuszkach, najczęściej w kolorze fioletu. Do intensywnego wzrostu żagwin wymaga żyznej gleby. Co więcej, powinna być ona średnio wilgotna, mieć zasadowy odczyn, jak również cechować się dużą przepuszczalnością. Dużą zaletą jest fakt, że roślina jest odporna na mróz. Niestety uszkadza ją silny, zimny wiatr, jak również mocne, intensywne promieniowanie UV.

Gęsiówka kaukaska

Gęsiówka kaukaska to jeden ze znanych i lubianych gatunków bylin. Należy do rodziny kapustowatych. Roślina kwitnie na biało. Posiada drobne kwiaty. Jest wytrzymała na mróz. By cieszyć się jej intensywnym wzrostem, koniecznie należy umieścić roślinę w mocno nasłonecznionym stanowisku. Co więcej, gleba powinna być przepuszczalna, nie może być sucha, jak również nie powinna być zbyt żyzna.

Płomyk szydlasty

Płomyk szydlasty to inaczej floks szydlasty. Posiada ostro zakończone, igiełkowe liście. Kwitnie od kwietnia do maja. Posiada jasnoróżowe kwiaty. Tworzy barwne, atrakcyjne kobierce. Doskonale rośnie na glebach piaszczystych i przepuszczalnych, jednak cechuje się niewielkimi wymaganiami, by móc cieszyć swoich właścicieli pięknym wyglądem.

Lista roślin, która może zdobić nasz skalniak, jest długa. Warto jednak wybrać gatunki najbardziej reprezentatywne. Dzięki nim uda nam się stworzyć niezwykle atrakcyjną aranżację zieloną. Postaw na sprawdzone rozwiązania i ciesz się z pięknego skalniaka ogrodowego przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 4 =