Jak często wymieniać filtry w samochodzie?

Jak często wymieniać filtry w samochodzie?

Co ile wymieniać filtry w samochodzie? Zapewne trudna do zaakceptowania będzie tu klasyczna i uniwersalna odpowiedź o treści: „to zależy”. Zacznijmy zatem od tego, że w samochodzie mamy cztery rodzaje filtrów: oleju, powietrza, paliwa oraz kabinowy. Ich praca jest niezwykle ważna dla działania całego samochodu, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. Po lekturze tego artykułu będziesz wiedzieć, jak często wymieniać filtry w samochodzie.

Filtry w samochodzie – za co odpowiadają?

Filtr oleju to produkt, który ma wpływ na odpowiedni poziom ochrony silnika. Oczyszcza bowiem olej z metalicznych odpadów, jakie powstają na skutek tarcia. Olej odpowiada za smarowanie ruchomych elementów napędowych pojazdu, a jeśli znajdują się w nim groźne odpady, może to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Filtr powietrza nazywany jest czasem płucami silnika. Odpowiada za oczyszczanie powietrza, które się tam dostaje. Niewymieniany filtr powietrza zapycha się, a to natychmiast prowadzi do znacznego obniżenia komfortu jazdy.

Filtr paliwa ma za zadanie usuwać z niego kurz, opiłki metalu czy rdzę. Założeniem pracy takiego filtra jest to, by tego rodzaju zanieczyszczenia nie wpływały na działanie poszczególnych mechanizmów związanych z paliwem, np. wtryskiwaczy.

Filtr kabinowy nazywany jest również filtrem przeciwpyłowym, a jego główne zadanie to ograniczanie wlotu zanieczyszczeń z zewnątrz do kabiny samochodu. Warto wiedzieć, że filtry kabinowe jako jedyne z całej czwórki nie są powiązane z pracą silnika. Dbają o czyste powietrze w kabinie samochodu, a do użytku zostały wprowadzone stosunkowo niedawno.

Jak często wymieniać filtry w samochodzie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie filtry samochodowe jako grupę. Dlatego też trzeba się pochylić nad każdym filtrem osobno.

Filtr oleju jest najczęściej wymienianym filtrem pośród całej czwórki. Wymienia się go razem z olejem silnikowym, a interwał zależy od producenta samochodu i silnika. W zdecydowanej większości wynosi między 15 a 30 tysięcy przejechanych kilometrów. Czasem producenci pozwalają na wydłużenie tego czasu, jednak najlepiej wymieniać filtr regularnie i dość często.

Filtr powietrza jako „płuca samochodu” również wymienia się dość często, zazwyczaj wraz z serwisem i wymianą oleju silnikowego. Najczęstszy interwał to 15–30 tysięcy przejechanych kilometrów. Warto jednak pamiętać, że częstsza wymiana filtra będzie konieczna wtedy, gdy samochód częściej porusza się po mieście.

Filtr paliwa wymienia się stosunkowo rzadko. Przeważnie interwał wynosi 100 tysięcy przejechanych kilometrów. Nieco inaczej jest w samochodach, w których filtr paliwa jest zespolony z pompą paliwową. Wówczas producent może zalecać wymianę nawet co 240 tysięcy kilometrów. Nie stosuje się jednak tego przy silnikach diesla, ponieważ one są o wiele wrażliwsze na jakość paliwa. Tam najczęściej dochodzi do wymiany filtra paliwa co drugi serwis olejowy.

Filtr kabinowy warto każdorazowo wymienić przy serwisie klimatyzacji. Wskazane jest robienie tego raz w roku, ponieważ pozwoli to oddychać zdrowszym powietrzem w przestrzeni kabinowej samochodu.

Nie wymieniasz filtrów w samochodzie? Sprawdź, czym to może grozić!

Regularna wymiana filtrów w samochodzie jest bardzo ważna. Jeśli zdarza Ci się o tym zapomnieć, możesz przysporzyć sobie kłopotu w postaci zepsutego samochodu i dodatkowych wydatków. Co dzieje się w poszczególnych przypadkach?

  • Wyeksploatowany filtr oleju może prowadzić do spadku mocy silnika, a w konsekwencji nawet do awarii jednostki napędowej.
  • Podobne objawy mogą towarzyszyć jeździe z zapchanym filtrem powietrza. Dochodzi do spadku mocy, nierównej pracy silnika, a także możemy zaobserwować wyższe spalanie.
  • Przy zapchanym filtrze paliwa możemy mieć problem z uruchomieniem samochodu, może on tracić moment obrotowy, a także spalać więcej paliwa.
  • Zatkany filtr kabinowy może się objawiać parującymi szybami w samochodzie. Dalsze konsekwencje to pogorszenie działania klimatyzacji, a także nieefektywne oczyszczanie przestrzeni kabinowej, np. z grzybów i drobnoustrojów.

Wiesz już, jak często wymieniać filtry w samochodzie. Teraz czas wybrać odpowiednie – w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl znajdziesz filtry, a także części samochodowe czy chemię samochodową najlepszych producentów!

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − jeden =