Jak dobrać farbę do włosów blond – w chłodnej i ciepłej tonacji

Jak dobrać farbę do włosów blond – w chłodnej i ciepłej tonacji

Na farbach do włosów blond (i nie tylko) oprócz nazw, widnieją też numery. Warto poznać, co kryje się za symbolami. Ta wiedza pomaga w dobrze odcienia, który pomoże uzyskać chłodną lub ciepłą tonację. W ten sposób kolor Twoich włosów na głowie będzie odpowiadał Twojemu typowi urody i uzyskasz dobre efekty koloryzacji. Sprawdź!

Dlaczego jedna farba działa u różnych osób inaczej?    

Włosy zawierają grupę pigmentów zwanych melaniną – każdy z nas ma nieco inny odcień włosów. Brunetki mają przewagę eumelaniny, czyli pigmentu od czarnego do ciemnorudego. Feomelanina odpowiada za żółty, ciepły odcień włosów, zaś trykosyderina za rudość włosów. Naturalny kolor włosów zależy od różnych proporcji tych trzech składników. Dlatego jedna farba może zadziałać u różnych osób inaczej, mimo podobieństwa w naturalnym odcieniu włosów. Samo patrzenie na zdjęcie modelki na opakowaniu farby nie wystarczy. Warto mieć na uwadze naturalny refleks swoich włosów. Koniecznie trzeba spojrzeć też na numerację farby. Co oznaczają różne cyferki i symbole?

Numeracja na opakowaniu farb do włosów

Zadaniem farby jest usunięcie z włosa naturalnego barwnika i umieszczenie w nim nowych pigmentów. Bez względu na to, czy jest to farba do włosów blond, rudych czy czarnych, trwała czy zmywalna – na opakowaniu są oznaczenia. Mogą być to pełne liczby lub liczby z przecinkami, kropkami czy dywizami. W oznaczeniach istotną rolę odgrywa każda cyfra  i jej kolejność. Na przykład w numerze 7.11:

  • pierwsza cyfra 7 będzie oznaczała poziom kolorystyczny, czyli ton,
  • druga – odcień, jaką pozostawi farba, ciepły lub chłodny,
  • trzecia – odcień uzupełniający, czyli dodatkowy refleks.

Oczywiście kolor farby może być też jednocyfrowy lub jednoliczbowy. Oznacza wówczas, że farba jest czysta, bez odcieni i refleksów.

Różne poziomy kolorystyczne farb do włosów blond

Liczba przed przecinkiem oznacza ton kolorystyczny. 6 to ciemny blond, 7 to blond, 8 jasny blond, 9 bardzo jasny blond, 10 super jasny blond. Oczywiście dobieraj farbę do odcienia bazowego – spójrz na tył lub górę opakowania – tam widoczne są zdjęcia, na jakie efekty możesz liczyć, farbując różne odcienie włosów. Porównaj swój kolor z tymi na zdjęciach. Jeśli jest jaśniejszy lub ciemniejszy niż któraś z propozycji, sięgnij po inną farbę.

Dodatkowe odcienie i refleksy farb do włosów blond

Po przecinku czy też kropce producenci farb umieszczają symbol odcieni. 

  • 1 to popielaty refleks i niebieski pigment,
  • 2 opalizujący refleks i fioletowy pigment,
  • 3 złoty refleks i żółty pigment,
  • 4 miedziany refleks i pomarańczowy pigment,
  • 5 mahoniowy refleks i pomarańczowo-czerwony pigment,
  • 6 czerwony refleks i czerwony pigment,
  • 7 matte refleks i zielony pigment,
  • 8 mocca refleks i pigment w odcieniu fioletu czerwono-pomarańczowego.

Przykładowy odcień 7.11 będzie kolorem blond o chłodnym, popielatym odcieniu i niebieskim pigmencie. Jeśli chcesz wybrać ciepły odcień możesz wybrać na przykład farbę 6-8, czyli blond z ciepłym refleksem mocca. Więcej porad na temat pielęgnacji i koloryzacji włosów czeka na Ciebie na portalu https://ohmyhair.com.pl/. Domowa koloryzacja może być udana, lecz trzymaj się wskazówek producenta!  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 14 =