Jak przebiega wymiana okien w domu?

Jak przebiega wymiana okien w domu?

Okna są jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Odpowiadają nie tylko za naszą prywatność i bezpieczeństwo, ale także wpływają na efektywność energetyczną budynku i jego estetykę. Na skutek starości lub uszkodzenia może być konieczna ich zmiana. Oto poradnik krok po kroku, który pokaże Ci, co jest potrzebne do usunięcia starej stolarki i montażu nowej!

Czy okna można wymienić samodzielnie?

Trzeba przyznać, że wymiana okien w domu może wydawać się skomplikowanym przedsięwzięciem. Z odpowiednim planem i narzędziami można to zrobić samodzielnie lub z pomocą profesjonalistów. Jeśli jesteś początkującym majsterkowiczem, lepiej nie bierz się od razu za tak poważną czynność. O wiele lepiej postawić na zakup nowej stolarki wraz z montażem lub zatrudnienie specjalistów do samej instalacji. Dzięki temu wymiana okna będzie pewniejsza i zakończy się pełnym sukcesem.

Co trzeba zrobić, żeby wymienić skrzydła okienne?

Poniżej znajdziesz najważniejsze kroki, które przybliżą Ci temat demontażu okien. Zakres prac może wydawać się niewielki, ale po przyjrzeniu się szczegółom zrozumiesz, że to wymagające i czasochłonne zajęcie.

Krok 1: Ocena stanu okien

Pierwszym krokiem w procesie wymiany okien jest ocena stanu tych, które masz w domu. Sprawdź, czy są uszkodzone, czy mają nieszczelne ramy, czy też przestarzałe pod względem efektywności energetycznej. Wymiana skrzydeł okiennych wymaga też zmierzenia wymiarów okien, aby dowiedzieć się, jakie nowe okna będą pasować do istniejących otworów. Jak zmierzyć okno do wymiany? Pomiar wykonuje się na wewnętrznej stronie ościeżnicy. Odejmij 2 lub 3 centymetry z szerokości i 1,5 cm z wysokości.

Krok 2: Wybór nowych okien

Następnie musisz wybrać odpowiednie okna do wymiany. Na rynku dostępne są różne rodzaje okien, takie jak okna PCV, drewniane lub aluminiowe. Wybór będzie zależał od Twoich preferencji, budżetu i dodatkowych cech, takich jak przenikanie hałasu i światła. Pamiętaj również o efektywności energetycznej nowych okien, ponieważ dobre okna pomogą zmniejszyć rachunki za energię.

Krok 3: Pozyskanie niezbędnych pozwoleń

W zależności od rodzaju budynku i typu nowych okien musisz być gotowy na uzyskanie pewnych zezwoleń. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy wymiana skrzydła okiennego będzie obejmować montaż na taki sam typ i rozmiar. Jeśli nie mieszkasz w budynku wielorodzinnym lub objętym ochroną zabytków nie musisz zgłaszać takich prac.

Inaczej jest w zabudowie wielorodzinnej. Dla takich samych rozmiarów stolarki potrzebna będzie zgoda ze strony zarządcy lub właściciela. Jeżeli planujesz nowe przebicie i zmianę wielkości otworów okiennych, musisz uzyskać pozwolenie na przeprowadzenie prac.

Krok 4: Demontaż starych okien

Możesz samodzielnie przystąpić do demontażu starych okien lub pozostawić te prace wybranej ekipie budowlanej. Wymiana okien bez uszkodzenia elewacji wymaga wprawy, więc czasem nie warto robić tego samodzielnie, zwłaszcza bez doświadczenia i niezbędnych narzędzi. Prace zwykle rozpoczynają się od usunięcia listew przypodłogowych oraz ościeżnic. Następnie zdejmuje się skrzydło okienne i usuwa ramy, starając się zachować przylegającą izolację.

Krok 5: Montaż nowych okien

Gdy wykona się już demontaż okien plastikowych, drewnianych czy aluminiowych, należy  przystąpić do montażu nowych. Otwory należy oczyścić i przystąpić do zamocowania kotew lub dybli. W kolejnym kroku specjalista osadza ościeżnicę i poziomuje ją oraz zabezpiecza klinami, by uzyskać odpowiednią stabilizację. Przed montażem skrzydła wykonuje się mocowanie ościeżnicy do muru. W ostatnim etapie mocowane są skrzydła, klamki, izolacja oraz parapety.

Krok 6: Ostateczna ocena i prace porządkowe

Po zakończeniu prac wykonywana jest ocena wypoziomowania i szczelności. Stolarka jest regulowana i dopasowana do potrzeb inwestora. Profesjonalna ekipa montażowa powinna też zachować odpowiedni porządek i wykonać czyszczenie wszystkich zabrudzonych na skutek montażu powierzchni. A ile trwa wymiana okien? Zwykle usunięcie jednego okna i montaż nowego zamyka się w czasie 3 godzin.

Co po wymianie okna?

Jest jeszcze jedno pytanie, na które trzeba odpowiedzieć – co zrobić ze starymi oknami? Stara stolarka jest odpadem remontowo-budowlanym i podlega utylizacji. Dlatego trzeba oddać je np. do PSZOKu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =