Pigwowiec Japoński (z łac. Chaenomeles japonica) to cudowna roślina ozdobna pochodząca z rodziny różowatych. Jest coraz popularniejszym wyborem do upiększania ogrodu, zarówno przez zupełnych amatorów, jak i bardziej obeznanych entuzjastów ogrodnictwa. Nie jest bardzo wymagający w uprawie, toteż po zasadzeniu, nie będzie konieczna szczególna opieka.
Wymogi pigwowca japońskiego – uprawa i pielęgnacja
Roślina ta jest bardzo tolerancyjna w kwestii gleby. Oczywiście, im gleba będzie żyźniejsza tym lepiej dla pigwowca i tolerancja nie oznacza tego, że nie warto jej dodatkowo użyźniać. Co jest bardzo ważne w polskich warunkach, pigwowiec japoński jest rośliną mrozoodporną, jednak przed zimą niektórzy specjaliści zalecają okrywanie rośliny. Co do podlewania, jest tym rzadsze, im starszy jest pigwowiec. W przypadku młodej roślinki konieczne jest częste podlewanie, starsze natomiast stosunkowo dobrze znoszą braki wody. Pigwowiec rośnie do wysokości około 1,2 metra i preferuje miejsce słoneczne ale radzi sobie całkiem dobrze także w cieniu. Potrafi bardzo ekspansywnie rozrastać się na boki, więc dobrze posadzić go w odpowiednio dużej odłegłości od pozostałych roślin tak, by ich nie przytłoczył.
Pielęgnacja pigwowca japońskiego nie jest szczególnie trudna. Co do samego sadzenia najlepiej robić to na wiosnę lub jesień. Już od razu po zasadzeniu pigwowca, warto przyciąć pędy tak, by jak najszybciej mógł zbudować odpowiednią sieć korzeni. Przycinać warto na wiosnę, ewentualnie w lecie, jednak należy pamiętać, że jest to roślina ozdobna i można dowolnie dostosowywać jej kształt tak, by jak najlepiej wkomponowywał się do ogrodu. Dla zachowania estetyczności rośliny warto jak najszybciej usuwać stare, zaschnięte gałęzie, pomoże to zachować bardzo zdrową prezentację rośliny i zrobi miejsce na nowe, młode gałązki.
Sadzonki pigwowca japońskiego są bardzo łatwo dostępne w Polsce. Można je zakupić przez Internet lub w większych centrach ogrodniczych w bardzo przystępnych cenach. Z wielkości sadzonki do rozmiarów zwykłego krzaka rośnie stosunkowo szybko a wzrost mogą jeszcze bardziej przyśpieszyć umiejętne przycinanie jak i nawożenie a także wybór odpowiedniego miejsca do posadzenia rośliny. Im lepszy dostęp do słońca będzie miał Pigwowiec, tym szybciej będzie rosnąć.
Z jakimi roślinami w ogrodzie dobrze się komponuje?
Pigwowiec japoński jest ceniony w ogrodnictwie ozdobnym ze względu na swoje cudowne, czerwone kwiaty. Doskonale skomponuje się w innymi roślinami o podobnym czerwonym ubarwieniu, przykładowo różami lub tulipanami. Z uwagi na swój wygląd wabiący jaskrawymi kwiatami, doskonale wkomponuje się do kolorowego, wesołego ogrodu o swobodnej kompozycji jak i takiego, w którym rośliny dobierane są specjalnie według kolorystyki. Będzie ciekawym nabytkiem dla osób lubujących się w roślinach dalekiego wschodu. Jak wskazuje sama nazwa, roślina pochodzi z terenów kraju kwitnącej wiśni i jest zdecydowanie obowiązkowym elementem ogrodu w wystroju japońskim. Inne ciekawe rośliny z którymi Pigwowiec doskonale się skomponuje w japońskiej kompozycji ogrodu to oczywiście Wiśnia Japońska, Kamelia ale też Azalia Japońska, przypominająca nieco pigwowca swoim czerwonym ubarwieniem.
Jadalne owoce pigwowca japońskiego
Co ciekawe, owoce pigwowca mają charakterystyczny, lekko kwaskowaty smak. Nie są duże, bo mają niespełna 4 centymetry. Zabarwione są na intensywny, jaskrawo żółty kolor. Najczęściej dojrzewają w październiku i mogą stosunkowo długo utrzymywać się na pigwowcu, dzięki czemu stanowią dobre źródło pokarmu dla ptaków zimą. Więcej o pigwowcu japońskim dowiesz się odwiedzając portal ogrodniczy Ogarnij Ogród.