Pościel bawełniana – dlaczego to dobry wybór do sypialni?

Pościel bawełniana – dlaczego to dobry wybór do sypialni?

Na jakość snu ma wpływ kilka czynników, odpowiednie łóżko z wygodnym materacem jest podstawą wygodnego wypoczynku, jednak wielu z nas zapomina, jak duży wpływ na nasz komfort ma odpowiednia pościel. Podczas snu nasze ciało styka się z pościelą przynajmniej przez kilka godzin każdego dnia, dlatego warto wybrać odpowiedni model.

Bawełna – jakie ma zalety?

Bawełna ze względu na swoje zalety, od wielu lat jest wykorzystywana w produkcji pościeli. Jest wytrzymała i delikatna w dotyku, a tkane z niej tkaniny wyróżniają się kilkoma cechami, oto niektóre nich:

  • Przewiewność – pościele bawełniane są przewiewne, pozwalają na swobodny przepływ powietrza podczas snu, dzięki temu skóra oddycha i nie jest narażona na przegrzanie.
  • Termoregulacja – bawełna utrzymuje odpowiednią temperaturę przez cały czas, w zimie ogrzewa, a w lecie ochładza, nadaje się na cały rok.
  • Miękkość i delikatność – pościele bawełniane wyróżniają się delikatnością w dotyku, nie podrażniają skóry, mogą być używane przez dzieci, dorosłych oraz osoby z wrażliwą skórą.
  • Trwałość – bawełna jest wytrzymałym materiałem, pościele dobrze znoszą częste pranie bez utraty jakości. Dobrej jakości pościele bawełniane będą służyć przez długi czas.
  • Przyjazność dla alergików – bawełna jest hipoalergiczna, tzn. że nie uczula i nie wywołuje reakcji alergicznych, dodatkowo może być prana w wysokiej temperaturze, w której giną roztocza.
  • Łatwość w pielęgnacji – większość pościeli bawełnianych jest łatwa w utrzymaniu czystości, mogą być prane w pralce i suszone w suszarce automatycznej, niektóre modele. Np. pościel z kory bawełnianej nie musi być prasowana.

Na co zwrócić uwagę kupując pościel bawełnianą?

Przed zakupem pościeli bawełnianej zwróć uwagę na kilka rzeczy. Odpowiedni rozmiar, sposób zapięcia, a nawet wzór mogą wpływać na jakość snu.

Rozmiar pościeli

Pościel powinna być dopasowana rozmiarem do wymiarów kołdry i łóżka, jeśli pościel będzie zbyt duża może się zwijać lub rolować podczas snu.

Oto standardowe rozmiary pościeli:

  • Łóżka jednoosobowe – rozmiary 140×200 oraz 160×200
  • Łóżka dwuosobowe – rozmiary 180×200, 200×220 oraz 220×200

Wyżej wymieniony podział jest sugestią, w sypialniach dwuosobowych można używać mniejszych pościeli w rozmiarze 160×200 – np. https://i-posciel.pl/posciel-bawelniana-bawelna-160×200

Takie rozwiązanie jest korzystne w przypadku gdy partnerzy mają odmienne wymagania odnośnie do rodzaju pościeli.

Sposób zapięcia

Sposób zapięcia pościeli ma mniejszy wpływ na nasz wypoczynek, jednak nie należy zapominać o tym czynniku podczas zakupów. Do wyboru są pościele z guzikami, zamkiem błyskawicznym lub na zakładkę. Zamek jest najbardziej popularny, ułatwia wymianę poszewek na inne, jednak w przypadku awarii, naprawą będzie musiał zająć się specjalista. Guziki znacznie łatwiej naprawić, są mniej praktyczne niż zamek. Zakładka jest wykorzystywana w hotelach, gdzie wymiana pościeli musi przebiegać szybko i sprawnie, ponad to w przypadku zakładki nie ma co się uszkodzić, jest to najmniej awaryjny sposób zapięcia pościeli.

Skład pościeli

Wybieraj pościele wykonane w 100% z bawełny. Niestety możesz trafić na produkty oznaczone jako bawełniane, a w rzeczywistości w ich składzie dużą częścią jest włókno syntetyczne, np. poliester. Zwróć również uwagę czy materiał, z którego uszyta jest pościel, ma certyfikat Oeko-Tex Standard, jest on potwierdzeniem, że produkt jest wolny od szkodliwych substancji.

Podsumowanie

Pościel bawełniana jest popularnym i dobrym wyborem do sypialni ze względu na swoje zalety, jest przewiewna, hipoalergiczna i wytrzymała. Bawełniane komplety dostępne są w ogromnej ilości wzorów i w kilku popularnych rozmiarach. Pamiętaj jednak żeby przed zakupem sprawdzić skład pościeli, wybierz te, które wykonane są w 100% z bawełny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =