Papier toaletowy jest standardowym rozwiązaniem w polskich toaletach. Większość ludzi uznaje go za wystarczający do utrzymania higieny osobistej. Jednak wynika to bardziej z nawyku, aniżeli rzeczywistego odczucia czystości tuż po defekacji. Prawda jest taka, że najbardziej higieniczne jest podmywanie okolic intymnych. Do tego służą – bidet lub bidetta. Które z nich wybrać do domowej łazienki?
Do czego służy bidet?
Na to pytanie możemy udzielić krótkiej odpowiedzi: do podmywania okolic intymnych po zrobieniu kupy. Ważniejsze pytanie brzmi jednak – po co myć się po każdej wizycie w toalecie, skoro można użyć papieru toaletowego. To wszak szybsze i wygodniejsze rozwiązanie, a do tego stosowane powszechnie. O tym, jak bardzo, mogliśmy się przekonać, obserwując zachowania rodaków w trakcie pandemii. Papier był jednym z tych towarów, który najszybciej znikał ze sklepowych półek.
Jest kilka powodów, dla których mycie jest lepsze od wycierania. Pierwszym i najważniejszym jest fakt, że woda oczyści lepiej niż suchy papier. Nawet nawilżane chusteczki wypadają gorzej w tej materii. Higiena odbytu ma niemały wpływ na zdrowie. Resztki kału mogą powodować podrażnienie tego wrażliwego obszaru. Ponadto odpowiednia higiena zmniejsza ryzyko przeniesienia się bakterii kałowych, np. w okolice genitaliów, a także z dłoni na pożywienie.
Bidet czy bidetta – co różni te dwa rozwiązania?
Zarówno bidet, jak i bidetta powstały po to, aby wyeliminować konieczność wskakiwania pod prysznic po każdej wizycie w toalecie lub podmywania się nad wanną w niewygodnej pozycji. Czym są te dwa rozwiązania i co je różni?
Czym jest bidet?
Bidet to niska miska podobna do toalety, której celem jest umożliwienie mycia dolnych partii ciała, takich jak pośladki, genitalia i odbyt. Służy do dodatkowego utrzymania higieny osobistej, co jest szczególnie ważne po skorzystaniu z toalety lub podczas menstruacji. Zwykle montowana jest w bliskim sąsiedztwie miski WC.
Co to jest bidetta?
Bidetta to specjalny rodzaj baterii umywalkowej lub podtynkowej, która ma osobny natrysk. Znana również jako słuchawka bidetowa lub bidetka, bidetta oferuje wysoki komfort higieny intymnej, podobnie jak tradycyjny bidet, ale ma tę zaletę, że można ją zamontować nawet w niewielkiej łazience.
Konstrukcja bidetty zawiera zwykle specjalny przycisk do przełączania strumienia wody na rączkę natryskową oraz długi wąż (zazwyczaj około 150 cm), co sprawia, że jest wygodniejsza i bardziej praktyczna niż tradycyjny bidet, ponieważ pozwala na wygodne korzystanie z urządzenia, gdy użytkownik siedzi na misce toaletowej.
Jak widzisz, bidet i bidettę dzielą istotne różnice. Bidet zawsze zabierze nieco przestrzeni, nadaje się więc do przestronniejszych łazienek. Bidetta natomiast pozwala zapewnić sobie pełny komfort zabiegów higienicznych nawet w małej łazience. Bidetka ma bardziej subtelny wygląd, nie rzuca się więc w oczy. Istotną przewagą bidetki nad bidetem, jest jej niższa cena.
Bidetta natynkowa czy podtynkowa?
Bidetty natynkowe i podtynkowe różnią się głównie sposobem montażu. Bidetta natynkowa składa się z jednego elementu, który montuje się bezpośrednio na ścianie, podłączając go do gotowych wyjść wody.
Z kolei bidetta podtynkowa składa się z dwóch podstawowych części – zewnętrznej i podtynkowej. Proces montażu przebiega dwuetapowo. Najpierw instaluje się element podtynkowy w specjalnie przygotowanym otworze w ścianie, a następnie przyłącza się do niego element zewnętrzny. Stąd nazwa 'podtynkowy’, ponieważ znaczna część baterii znajduje się w ścianie, czyli pod tynkiem.
Zaletą bidetki natynkowej jest prostszy montaż. Niestety elementy armatury są widoczne na ścianie, co może nie wpływać korzystnie na estetykę wyposażenia łazienki. Elementy bidetty podtynkowej są ukryte, co daje bardziej estetyczny i schludny wygląd. Dwuetapowy montaż pozwala na większą elastyczność w wyborze umiejscowienia elementów, ale niestety wymaga kucia ścian.
A może trzecie rozwiązanie – WC z bidetem
Toaleta z funkcją podmywania? Na naszym polskim podwórku takie rozwiązanie może dziwić. Nie jest ono nowością np. dla znanych z zamiłowania do technologii (i higieny) Japończyków.
Toaleta z wbudowanym bidetem, często nazywana „toaletą bidet” lub „WC z funkcją bidetu”, to kombinacja tradycyjnej miski toaletowej i bidetu w jednym. To zaawansowane urządzenie sanitarnie ma zintegrowaną funkcję prysznica lub strumienia wody, która pozwala na mycie dolnych partii ciała po skorzystaniu z toalety.
Funkcje takiej toalety mogą być uruchamiane za pomocą panelu sterowania, pilota zdalnego sterowania lub aplikacji na smartfona. Niektóre modele oferują dodatkowe funkcje, takie jak podgrzewane siedzisko, regulacja temperatury wody, regulacja siły strumienia wody, funkcja suszenia powietrzem, a nawet funkcje masujące.
Zalety takiego rozwiązania obejmują oszczędność miejsca, większy komfort i higienę oraz ograniczenie potrzeby używania papieru toaletowego. Wadami mogą być wyższy koszt zakupu i instalacji, a także potencjalnie większe zużycie energii i wody w porównaniu z tradycyjnymi toaletami.
Znasz już zalety i wady bidetu, bidetty i WC z bidetem. Każda z nich zapewnia to, co najważniejsze – wysoki poziom higieny, który przysłuży się zarówno Twojemu samopoczuciu, jak i zdrowiu.